Jak badać obrazem? Ruch i wizualność miasta. Rusza nabór na seminarium Warszawskiego Obserwatorium Kultury
Trzydniowe seminarium metodologiczne Jak badać obrazem? Ruch i wizualność miasta będzie okazją do sprawdzenia swoich umiejętności badawczych w terenie. Realizację własnego miniprojektu poprzedzą warsztaty, dające możliwość przećwiczenia techniki wideospaceru. Technika zostanie omówiona w teoretycznej perspektywie paradygmatu nowych mobilności i tradycji badań usytuowanych.
Ćwiczenia warsztatowe oraz spacer badawczy będą realizowane w dwuosobowych zespołach. Podczas gdy jedna z osób będzie operatorem_ką kamery, druga – badaczem_ką (role te możecie ustalić wcześniej, albo spróbować swoich sił w obu już w trakcie seminarium). Zależy nam, aby również zgłoszenia nadsyłane były przez wcześniej uformowane tandemy. Osoby uczestniczące w warsztatach zostaną zapoznane z kolejnymi etapami realizacji wideospacerów, poczynając od przygotowania skryptu, poprzez dobór próby, samą realizację spaceru, po transkrypcję nagrań (zarówno audio, jak i wideo).
- Seminarium będzie odbywać się od rana w piątek 20.09 do 13:00 w niedzielę 22.09 w przestrzeni WOK.lab przy Marszałkowskiej 34/50 w Warszawie.
- Złożenie formularza wiąże się z deklaracją wzięcia udziału we wszystkich zaplanowanych zajęciach.
- Każdego dnia seminarium zapewnimy jeden ciepły posiłek (lunch) i przekąski, nie możemy jednak pokryć kosztów podróży i zakwaterowania.
- Konieczne jest, by co najmniej jedna osoba w tandemie była wyposażona w sprzęt do rejestrowania wideo (smartfon ze sprawną baterią i kilkoma GB pamięci w zupełności wystarczy). Warto zabrać ze sobą powerbank.
- Udział w seminarium jest darmowy, nie musisz mieć też statusu studenta_ki.
- Seminarium będzie przeprowadzone w języku polskim.
- W seminarium mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 rok życia.
- Przy wyborze zgłoszeń będziemy kierować się udzielonymi w formularzu odpowiedziami, a przede wszystkim pomysłami na realizację miniprojektu badawczego z użyciem zaproponowanych technik i narzędzi. Ostateczna decyzja o liście zespołów/osób przyjętych leży w gestii komisji.
Zajęcia poprowadzi dr Łukasz Rogowski – socjolog, adiunkt na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu. Uczestnik krajowych i międzynarodowych projektów badawczych wykorzystujących wizualne techniki badań i narracji. Autor artykułów naukowych z zakresu m.in.: badań wizualnych, socjologii pogranicza, socjologii codzienności, etyki badań jakościowych.