ICORN
Instytucja koordynująca jest odpowiedzialna za umożliwienie rezydentce/rezydentowi kontynuacji pracy twórczej oraz swobodne wyrażanie siebie w miejscu bezpiecznym i gościnnym. Umożliwia naukę języka polskiego oraz zapewnia wszelką niezbędną pomoc. Odpowiada również za sieciowanie z lokalnymi organizacjami i osobami oraz z rezydentkami/rezydentami sieci przebywającymi w innych miastach Polski, będących członkami ICORN.
W dniach od 29 do 31 maja 2024 roku w Kopenhadze odbyło się walne zgromadzenie Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network), na którym zebrało się ponad 300 pisarzy/pisarek, artystów/artystek, dziennikarzy/dziennikarek i koordynatorów/koordynatorek 87 miast członkowskich, a także polityków/polityczek i przedstawicieli/przedstawicielek organizacji partnerskich. Warszawskie Obserwatorium Kultury reprezentowały Anna Galas-Kosil oraz Aleksandra Wiechowska.
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN jest organizacją zrzeszającą miasta oraz regiony oferujące schronienie pisarkom, pisarzom, artystkom, artystom, dziennikarkom, dziennikarzom i aktywistkom, aktywistom narażonym na cenzurę, prześladowania, albo których życie jest bezpośrednio zagrożone. Miasta członkowskie ICORN oferują długoterminowe schronienie (na okres roku lub dwóch lat). Sieć działa na rzecz wolności słowa i ochrony praw człowieka, broni wartości demokratycznych i promuje międzynarodową solidarność. Umowa pomiędzy m.st. Warszawa a siecią ICORN została podpisana 20 lipca 2023 w Urzędzie Miasta.