Well-being. Well-art. Well-dance
Artysta, często uznawany za postać pełną kontrastów, budzi skrajne emocje jako człowiek i jako twórca. O artystach i artystkach tańca wiemy mniej, ciszej. Jednak nie są oni i one wolni i wolne od stereotypu artysty jako szalonego, cierpiącego, pełnego namiętności, wzniosłych uczuć, melancholii. To uczucia i atrybuty, które cieszą się społecznym uznaniem, są interpretowane jako oznaka wielkiego geniuszu. O ile dobrostan widza i widzki znajduje swoje miejsce w dyskursie artystycznym czy społecznym, istnienie, a przede wszystkim tworzenie dobrostanu artysty i artystki tańca, jego i jej warunków oraz kultury pracy próbowało się do tej pory przemilczać. W dobie odkrywania, ujawniania sytuacji represyjnych rozpoczynamy rozmowę o zdrowiu psychicznym tych, którzy taniec tworzą.
Kiedy praca twórcza staje się radością i dobrodziejstwem, a kiedy przekleństwem i cierpieniem? Jakie czynniki tłumią spontaniczność myślenia i są represyjne względem twórczości? Jak konstruktywnie, skutecznie i twórczo radzić sobie z nową rzeczywistością?
Nad tymi pytaniami zastanawialiśmy i zastanawiałyśmy się wspólnie z gośćmi i gościniami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii i Polski. Paneliści i panelistki podzielili i podzieliły się swoimi doświadczeniami z różnych perspektyw: twórców i twórczyń, pedagogów i pedagożek, edukatorów i edukatorek, historyków i historyczek tańca.
Obejrzyj debatę
Moderatorki:
dra Emilia Cholewicka
Małgorzata Dzierżon
Udział wzięli:
Amy Draper
Rafał Dziemidok
Jagoda Ignaczak
Erin Sanchez
Marta Wołowiec
ad. dr Paulina Wycichowska
Simo Vassinen
(Na podstawie materiałów organizatora, Fundacji Ciało/Umysł)
7 października 2023, 12:00-14:00 i 15:00-17:00
STUDIO teatrgaleria, Modelatornia
Wstęp na debatę bezpłatny. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie organizatora.