Moje plecy opowiadają. Narracje kobiet ze skoliozą
Wspólnie próbowałyśmy zredefiniować „obraz własnej choroby” każdej z nas. Termin ten odnosi się do subiektywnego postrzegania i reprezentacji konkretnego stanu zdrowia przez osobę z chorobą przewlekłą. Jest to złożony schemat poznawczy, na który wpływają wcześniejsze doświadczenia, stan psychiczny pacjentki oraz emocje. Informacje o chorobie mogą być sprzeczne i różnić się jakością, co prowadzi do dezorientacji. „Obraz własnej choroby” jest dynamiczny i może się zmieniać w miarę zdobywania nowych doświadczeń i informacji.
Na wystawie poruszamy tematy dojrzewania z chorobą, akceptacji, codziennego funkcjonowania, traumy i przewlekłego bólu, ciałopozytywności.
Wystawę współtworzą: Pola Gontarska, Anna Kotłowska, Paulina Paczuska, Emilia Rudzka, Emilia Soszyńska oraz anonimowe twórczynie z grupy Skolioza Polska na Facebooku
Artystki i artysta udostępniający prace: Aleksandra Klóska, Katarzyna Mazur, Nikodem Szewczyk
Osoby zaangażowane w realizację projektu: Zofia Dworakowska, Marta Michalak, Marek Jeżewski, koleżanki z grupy seminaryjnej ♡
Instytucja partnerska: Warszawskie Obserwatorium Kultury
Realizacja: Emilia Rudzka
Wystawa w WOK Lab, ul. Marszałkowska 34/50
wernisaż: 24 maja 2024, godz. 17.30–19.30
wystawa czynna: 25–26 maja w godz. 12.00-19.00
Projekt powstał jako praca dyplomowa na kierunku Sztuki społeczne w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.