WOK na międzynarodowym Forum Mobilności Kultury 2024 w Caernarfon
Tym razem wydarzenie współorganizowane przez Wales Arts International odbyło się w mieście Caernafron w północnej Walii, a WOK reprezentowała Anna Galas-Kosil, zaproszona również do poprowadzenia panelu pod tytułem Valuing International Cultural Collaboration („Wartość międzynarodowej współpracy kulturalnej”).
Wymiar międzynarodowy ma kluczowe znaczenie dla trajektorii zawodowej osób zajmujących się sztuką lub kulturą, wzbogacając ich indywidualną karierę lub strategię organizacji, w których pracują. Uczestniczki tegorocznego forum pod hasłem Cultural Mobility beyond internationalisation („Mobilność kulturalna poza internacjonalizacją”) próbowały zmapować najważniejsze trendy w międzynarodowej mobilności oraz stworzyć przestrzeń do debaty o rozwoju zawodowym w wymiarze międzynarodowym. Wiele programów grantowych oraz inicjatyw w dziedzinie kultury stawia za cel umiędzynarodowienie karier, eksport dzieł i pracę poza granicami własnego kraju. Staje się to wręcz rodzajem żądania kierowanego do osób zajmujących się twórczością artystyczną. Z drugiej strony podróżowanie bywa rodzajem luksusu dla ludzi pochodzących z biedniejszych rejonów świata albo przywilejem tam, gdzie budżety na kulturę i współpracę międzynarodową podlegają znacznym cięciom. Równocześnie podlega ono nieustannej refleksji sektora w kontekście zmian klimatycznych i śladu węglowego.
Globalne konteksty w lokalnych społecznościach
Pierwszego dnia forum o wartości takiej współpracy Anna Galas-Kosil rozmawiała z Laurą Ganzą z belgijskiej organizacji Africalia oraz Sahrą Filip, wicedyrektorą Delfina Foundation. Wspólnie zastanawiały się nad tym, jak w czasach kryzysów i rosnących w siłę nacjonalizmów głos artystek i artystów może być wspierany poprzez międzynarodowe relacje, a także o tym, jak coraz częściej globalne konteksty odnajdujemy w lokalnych społecznościach poprzez powiązanie kultury i migracji.