Wizyta studyjna w Nowym Teatrze
Dawna zajezdnia autobusowa
W spotkaniu, które odbyło się 15 listopada 2023 roku, wzięli udział przedstawiciele środowiska tanecznego oraz WOK, a także architekt Maciej Siuda, który będzie pracował nad adaptacją pawilonu nad Wisłą na potrzeby pilotażu tanecznego. Po budynku oprowadzili nas Olga Drygas, kuratorka i kierowniczka działu współpracy programowej Nowego Teatru, a także kierownik techniczny Tomasz Zin oraz jego zastępca Mateusz Andracki. Wspólnie obejrzeliśmy wnętrza teatru, który mieści się w dawnej zajezdni autobusowej MPO. Rozmawialiśmy o modernizacji pofabrycznych obiektów, a także o nowoczesnym wyposażeniu technicznym. Duże wrażenie zrobił na nas ogrom teatralnej przestrzeni – nie tylko scen, ale również ich zaplecza, mieszczącego garderoby, sanitariaty oraz przestrzenie robocze: warsztat techniczny i magazyn.
Oczekiwania i ograniczenia
Druga część naszego spotkania odbyła się w Świetlicy Nowego Teatru, gdzie podzieliliśmy się wrażeniami po oprowadzaniu i możliwymi inspiracjami, które można byłoby wykorzystać podczas modernizacji pawilonu nad Wisłą. Rozmowa skupiała się wokół przestrzennych i infrastrukturalnych ograniczeń tego budynku. Podejmowaliśmy wątki związane z oczekiwaniami wobec zaplecza technicznego i wyposażenia, które zapewniłyby komfort pracy tancerzom i choreografom, a także omawiałyśmy kwestie związane z potrzebami publiczności – w tym osób neuroróżnorodnych oraz dzieci. Jednym z istotnych postulatów była konieczność spojrzenia na rolę pawilonu nad Wisłą w szerszym kontekście polityki kulturalnej miasta.
Po każdym spotkaniu i warsztatach wokół sceny tańca powstają notatki, które udostępniamy wszystkim zainteresowanym. Osoby, które chciałyby uzyskać więcej informacji o szczegółach procesu modelowania instytucji tańca w Warszawie, prosimy o kontakt nad adres taniec@wok.art.pl.